Celem konkursu było:
- rozwijanie umiejętności kreatywności, wyobraźni i logicznego myślenia;
- rozwijanie umiejętności rysowania projektu/koncepcji/wizji i przełożenie ich na rzeczywistość;
- rozwijanie umiejętności oceniania pracy swoich kolegów/koleżanek na podstawie określonych kryteriów i oddanie głosu;
- poznawanie średniowiecznej polskiej historii;
- poznawanie, z jakich części zabudowań składał się średniowieczny zamek obronny;
- nabywanie umiejętności precyzyjnych, np. budowy mostu zwodzącego z zastosowaniem sznurka i innych elementów technicznych z tektury;
- nabywanie umiejętności współpracy w grupie oraz pracy indywidualnej.
Konkurs był przeznaczony dla uczniów klasy czwartych. Uczniowie pracowali w grupach (4-5 osób), jak i indywidualnie. Czas przeznaczony na stworzenie zamku obronnego wynosił trzy godziny lekcyjne.
Jako dominujące produkty budownicze zamków obronnych wykorzystano tekturę, folię oraz plastelinę, z której wykonano, np. króla i królową. Na niektórych zamkach widać akcent patriotyczny: flaga polska zrobiona z plasteliny/ naniesienie farb plakatowych na tekturę lub przyklejenie kartek biało – czerwonych.
Pomysły były różne, od zastosowania folii przezroczystej lub niebieskiej jako wody, która okala zamek, poprzez most zwodzony zrobiony ze sznurka i tektury, jak również czarnej folii na murach zamku symbolizującej wylaną na wroga smołę, kończąc na armatkach zrobionych
z plasteliny i umieszczonych na szczycie murów zamku.
Podczas zajęć uczniowie byli także pasowani na rycerzy i otrzymali kodeks rycerski, w którym są zawarte zasady do przestrzegania ich w życiu codziennym. Szczególną uwagę zwrócono na to, jak stać się dobrym, szlachetnym i rycerskim.
Zapraszam do oglądania galerii i podziwiania kreatywności uczniów.
Jolanta Zieleniak, nauczyciel historii